BÖLÜMLER
Site Haritası

V. Ünite:Sanat Felsefesi


 Almond Branches in Bloom,van Gogh

 

 

 git Kazanımlar

 git Hazırlık Çalışması

 git Sınıf İçi Etkinlik                       

 gitOkul Dışı Etkinlik

 gitDeğerlendirme                

                     
 Ebru
            

   

 

Bu üniteyle öğrenciler;

  1. Sanata felsefe ile bakmanın anlamını kavrar.
  2. Sanatın açıklanmasına ilişkin farklı felsefi görüşleri kavrar.
  3. Sanat felsefesinin temel kavramı olarak güzellik kavramını tanır.
  4. Güzelliğin kaynağını tartışır.
  5. Sanat eserinin niteliklerini fark eder.
  6. Sanata ve sanatçıya etki eden unsurları değerlendirir.
  7. Ortak estetik yargıların olup olmadığını sorgular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Web sayfalarımızı  Yeni Müfredata uyarlama çalışmamız devam etmektedir. ]

 

  

  7.Ünite: ESTETİK ve SANAT FELSEFESİ


 Estetik ve Sanat Felsefesi | Estetiğin Temel Soruları | Felsefe Açısından Sanat | Sanat Eseri | Estetiğin Temel Kavramları | Estetiğin Temel Sorunlarına Yaklaşımlar | Ortak Estetik Yargıların Varlığını Reddedenler  | Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kabul Edenler

 


Duyguya indirgenebilen bağımsız bilgi dalına estetik denir. Estetik "güzel" üzerine düşünme, onun ne olduğunu açıklamadır.
Estetik süje ile estetik obje arasındaki ilgiyi gösterir. Estetiğin yöneldiği şey, güzelliktir. Duyusal olanın güzellik ile olan ilgisini ele alır.
Güzelliğin felsefesi olarak ortaya çıkan estetik, insan tarafından yapılmış olan ya da doğada bulunan güzel şeylere yönelir; bizim güzel diye nitelediğimiz bu şeylerle ilgili tecrübelerimizde ve yargımızda söz konusu olan değerleri, tavırları ve standartları analiz eder.

Estetik ile sanat felsefesi arasında bir ayırım yapmak gerekir.
Estetik, doğada ve sanatta güzeli konu edinir. Estetiğin, doğa ya da sanat ayrımı yapmadan doğrudan doğruya güzelliğe yöneldiği yerde, sanat felsefesi, yalnızca sanata ve sanattaki güzelliğe yönelir.
Sanat felsefesi, insanın meydana getirdiği eserleri ele alan, sanata dair yaratmaların ve zevklerin anlamını inceleyen bir felsefe dalıdır. Doğadaki güzelliği de konu edinen estetiğin bir dalı olmaktadır.
Sanat felsefesi sadece sanattaki güzelle ilgilenir. Estetik hem doğadaki güzel ile hem de sanattaki güzel ile ilgilendiğinden sanat felsefesinden daha geniştir. İnsanda hoş duygular uyandıran, güneşin batışı, kıyıya vuran dalgalar estetiğin konusu olabildiği halde sanat felsefesinin konusuna girmez. Sanat değeri taşıyan bir tablo ise hem sanat felsefesinin hem de estetiğin konusuna girer. Sanat felsefesinin temel kavram ve problemleri, estetiğin de temel kavram ve problemleridir.
Sanat felsefesinde, "sanatçı", "sanat eseri", "sanat eserini ortaya koyma etkinliği" ve "beğeni" gibi kavramlar göz önünde bulundurulmuştur. Sanatçı, sanat eserini yaratan kişidir; kendi alanına göre bazı maddeler kullanır; onlara biçim verir. Bu etkinlik sonucu bir ürün ortaya çıkar. Bu ürün beğeni taşıyorsa, sanat eseri olma özelliği kazanır.
  Devamı >>
 
 Yukarı
 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret458508