BÖLÜMLER
Site Haritası

Bilgi Kuramı Öğretim Programı

 

BİLGİ KURAMI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

GİRİŞ Bölümü'nden

 Bil - Kur İnsanın bütün yapıp etmeleri bir tarz bilgiye dayanır. Bu nedenle bilgiyi ve bilgi türlerini tanımak, olası insan eylemlerini tanımak açısından birinci dereceden bir kaynak özelliği taşır. Böylece davranışlarımızla bu davranışlara temel olan bilgilerimiz arasında birebir ilişki söz konusudur. Bireysel ve toplumsal hayatta karşılaştığımız yorumlar ve problemler çeşitli bilgi dallarına göre davranmamızı gerektirir. Ayrıca kırsal hayat veya kent hayatı da bazı bilgi türleriyle daha az ya da daha çok ilişki içerisinde olmayı gerektirir. Böylece insanın bilgiyle kurduğu ilişki yaşadığımız hayatın karmaşıklığıyla doğrudan doğruya ilişkilidir. Bunun yanı sıra bilgi ile bireysel hayatımızda kurduğumuz ilişkinin yanı sıra toplumsal ya da devlet hayatında da çeşitli yoğunluklarda kaçınılmaz ilişkiler söz konusudur.

Bilgi konusu ele alınırken kaçınılmaz olarak dikkat edilmesi veya ele alınması gerekenönemli bir husus da bilgi ile eylem arasındaki ilişkidir. Çünkü bilgi iyi niyetli insan ya da topluluğun elinde dertlere deva bir ilaç gibi kullanılabileceği gibi bunun tersi durumda da felaketlere yol açabilir. Bütün bu olasılıklardan dolayı bilgi insan toplum ve devlet ilişkileri günümüz dünyasında gözden kaçırılmaması gereken yeni bir problemler alanı oluşturmaktadır.

Bilgi kuramı, insanın kendini bilmesinden başlayarak, var olan her şeyi bilmesine kadar tüm bilme edimleri üzerinde duran ve bilme edimlerini inceleyen bir disiplindir. Bu nedenle neredeyse tüm yaşamı boyunca bilmek üzere programlanmış insanın bilmenin ve bilmenin sonucu olan “bilgi"nin kendisine yönelmesi büyük önem taşımaktadır.

 Science-beautiful  Bilgi kuramı bilginin üretimi, yorumlanması, değerlendirilmesi açısından bir bakıştır, bilginin neliğine, değerine ait bir değerlendirmedir. Bütün bu nedenlerden dolayı bilen, düşünen, eleştiren bir insan profili hedeflenmektedir. Bu profilden edindiği bilgilerle millî ve manevi değerlerinin farkında olmak üzere; evrensel değerleri benimsemiş, bilgilerini toplumun ve insanlığın faydası için kullanan bireylerin yetiştirilmesi amacıyla Bilgi Kuramı Ders Programı hazırlanmıştır.

BİLGİ KURAMI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI,

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Ankara-2009, s.:2

 
                     Bilgi Kuramı Dersi   Ünite ve Süreleri  (Ders saati)
  1- İnsan ve Bilgi   (Proje çalışmaları için 4 ders saati ayrılmıştır.)                               10
  2- Bilginin Değeri, Kaynağı ve Doğruluğu                                                                       7
  3- Bilgi ve Toplumsal Hayat                                                                                            9
  4- Bilgi ve Teknoloji  (Proje çalışmaları için 4 ders saati ayrılmıştır.)                            10

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret588247